Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

Yaylı Çalgılar ASD Öğretim Elemanları

 

TAM ZAMANLI OLARAK GÖREV YAPANLAR

              
        Prof. Görkem ÇALGAN
                 (Viyola SD)

              Yaylı Çalgılar
        Anasanat Dalı Başkanı
 

Keman eğitimine Orkestra Şefi ve viyola Öğretim Üyesi olan babası Prof. Koral Çalgan ile başladı.1983 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Prof. Cengiz Özkök’ün sınıfından başarıyla mezun oldu. 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı (Viyola) Yüksek Lisansını tamamladı, 1998’de Cenevre Uluslararası Rus Bestecileri “Oda Müziği” yarışmasında birinci oldu , 2002 yılında  İtalya’nın Kültür ve Sanat Vakfı “ FOYER DES ARTİSTES” tarafından diploma ve altın madalya ödülü verilerek ödüllendirildi.
2006-2007 öğretim yılında U.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı (Viyola) Sanatta Yeterlik Programını tamamladı. 2007 yılında Yardımcı Doçent olarak atanan Görkem Çalgan 2009 yılında Doçent unvanını almıştır. 2015 yılında Profesör olarak atanan Çalgan halen U.Ü. Devlet Konservatuvarı'nda Yaylı Çalgılar ASD (Viyola SD) öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

              

     Doç. Aslı ÖZSOY KÖRNER
                 (Keman SD)

İlk keman derslerini babası İlhan Özsoy’dan aldı. 1984 yılında girdiği (Hacettepe Ün.) Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan 1993 yılında “Müzik Bölümü Birinciliği” ve “İ. Doğramacı Üstün Başarı Ödülü”nü alarak mezun oldu. 1990’da Avrupa Birliği’nin düzenlediği ‘’EBU 6. Genç Solistler Klasik Müzik Konseri”nde Türkiye’yi temsil eden Özsoy, Alman hükümetinin verdiği ‘’DAAD’’ bursunu kazanarak 1993 -1996 yılları arasında Detmold Yüksek Müzik Okulu’nda (Prof. Eckhard Fischer ile) eğitimini sürdürdü. 1996'da Rotary Kulübü Detmold'den tam burs alarak başladığı yüksek lisans eğitimini 2000 yılında aynı kurumda pekiyi derece ile bitirdi. Bu arada 1998’de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Prof Ruşen Güneş ile W.A.Mozart Keman ve Viyola için “Konçertant Senfoni”yi seslendirdi, 1996’da "Deutsche Bachvokalisten"de, 1997 yılında “Bayerische Rundfunk Orchester Akademi”sinde keman üyesi ve 1996-2000 yılları arasında Detmold Oda Orkestrası’nda “Stimmführer” olarak görev aldı. 2001-2016 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Konzertmeister olarak görev yapan Özsoy, 2010’da  Ankara Oda Orkestrası ve Prof R.Güneş ile Bach iki keman konçertosunu, 2012’de (Bulgaristan) Pazarjik Senfoni Orkestrası ile J.Sibelius'un keman konçertosunu seslendirmiş, 2008’de Antion Chamber Musicians ile CD kaydı gerçekleştirmiştir. 2005-2008 yılları arasında Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Prof. Suna Kan ile çalışarak Sanatta Yeterlik diplomasını, 2012 yılında da Doçent unvanını aldı. 2014’de Valery Gergiev yönetimindeki World Orchester for Piece Orkestrası’nın üyesi olan A.Özsoy Körner, 2016’dan itibaren U.Ü.Devlet Konservatuvarı’nda Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı  (Keman) öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

              
   Öğr.Gör. Mutlu V. KOCAİLİ
                (Viyolonsel SD)

1980 yılında İzmit’de doğdu. 1990 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Katalin Nemeth ile başlattığı viyolonsel çalışmalarını 1995 yılından sonra Melih Kara ve Doç. Eldar İskenderov ile devam etti. Üyesi olduğu Nemeth Quartet ile 1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından düzenlenen “Genç Yetenekler Oda Müziği Festivali” ne  ve 2001 yılında Shizuoka'da (Japonya) düzenlenen “Uluslararası Genç Müzisyenler Festivali” ne katıldı.  2001 yılında A.Ü. Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan Mutlu V.Kocaili, aynı yıl bu kurumda öğretim görevlisi olarak göreve başladı. Yine 2001 yılında Doç. Yuri Semenov ile başladığı yüksek lisans çalışmalarını 2004 yılında tamamladı.
2006 yılında Nemeth Quartet ile Sousse'de (Tunus) Tunus Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği “Uluslararası Müzik Festivaline” katıldı.  Çeşitli solo ve oda müziği konserleri veren Kocaili halen U.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda Sanatta Yeterlik çalışmalarını sürdürmekte ve Viyolonsel Sanat Dalı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

              
        Öğr.Gör. Dicle ÖZKÖK
                 (Keman SD)

 

1979 yılında Eskişehir’de doğdu. 1990 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda (Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı) Istvan Nemeth ve Ezgi Gönlüm Yalçın ile keman çalışmalarına başlayan Dicle Özkök, 1991-1993 yılları arasında Prof. Ionescu Galati ile çalıştı. Çeşitli master-class'lara katılarak Devlet Sanatçısı Ayla Erduran, Victor Pkaizen, Valari Oistrak, Serguie Krançenko ile çalışma fırsatı buldu. Prof. Nazım Rizaev yönetimindeki Anadolu Yıldızları Oda Orkestrası ile yurtiçi ve yurtdışını kapsayan konser ve festivallere katıldı.
2000 yılında mezun olan D.Özkök, aynı yıl Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı (Keman SD) öğretim görevlisi olarak göreve başladı. Uludağ Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası ve 2001 yılında kurulan Uludağ Kuartet ile konser faaliyetlerinde bulunan Özkök keman çalışmalarına Prof. Cengiz Özkök ile devam etti. 2010 yılında Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı (Yaylı Çalgılar) programında Prof.Dr.Cihat Aşkın ile sürdürdüğü yüksek lisans çalışmalarını tamamlayan Dicle Özkök halen U.Ü. Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı öğretim görevlisi olarak görevini sürdürmektedir.

               
       Öğr.Gör. Uğraş TORUN
                  (Viyola SD)

İznik’te doğdu. 1996 yılında Bursa Çocuk Korosu’na, 1997 yılında Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ne girdi. 2000 yılında Fransa’daki Birive La Galliarde Uluslararası Gençlik Müzik Festivali’ne, 2001 yılında Polonya’da 20. Bim Contest Festivali’ne okul orkestrasının üyesi olarak katıldı. 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne burslu olarak girdi ve İltuzur Ahmadov’un öğrencisi oldu. 2004 yılından sonra çalışmalarına Cavid Cafer ile devam eden Torun, 2005-2006 öğretim yılında Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası grup şefi olarak görev yaptı.
2006 yılında Mimar Sinan Devlet Konservautvarı’nda  Ruşen Güneş ile başladığı yüksek lisans çalışmalarını, bir yıl sonra U.Ü. Devlet Konservatuvarı'na yatay geçiş yaparak Doç. Görkem Çalgan ile tamamladı. 2013 yılında U.Ü.Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı'nda (Yaylı Çalgılar) Sanatta Yeterlik çalışmalarına başlayan Torun, halen U.Ü. Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı (Viyola SD) öğretim görevlisi olarak görevini sürdürmektedir.
 

               
      Öğr.Gör. Özgür ÖZKÖK
                 (Keman SD)

 

1979 yılında Ankara’da doğdu. İlk müzik çalışmalarına babası Prof. Cengiz Özkök ile başladı. 1990 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne girdi ve keman çalışmalarına Prof. Leda Cenaz ile başladı. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof.Leda Cenaz ile çalışmalarına devam etti. 2000 yılında Prof. Leda Cenaz’ın Keman sınıfından mezun oldu. 2000 yılından itibaren Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nda konuk sanatçı olarak konserlerde yer aldı. Uludağ Üniversitesi Oda Orkestrası ile konser verdi ve halen aynı kurumda Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı (Keman SD) öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.  

               
     Öğr.Gör. Seda GÜRTEL
              (Keman SD)
 

1976 yılında İstanbul da doğdu.İlk öğreniminden sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı (Keman Sanat Dalı) öğretim üyesi Doç. Ceyda Uzgören'in sınıfına kabul edildi. Mezun olduktan sonra çalışmalarını bir sure Almanya da sürdüren sanatçı İstanbul da Akbank oda orkestrası, Enka orkestrası başta olmak üzere bir çok orkestrada görev aldı. Cemal Reşit Rey Orkestrası'nda bir donem başkemancılık yaptı. Halen U.Ü.Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Keman Sanat Dalı öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

                
    Öğr.Gör. Ayşegül BABAHAN
               (Kontrabas SD)

1984 yılında İstanbul'da doğdu. 1995 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı kazanarak Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı'nda (Kontrabas Sanat Dalı) Yrd.Doç.Melih Balçık ile çalışmalarına başladı. 2000 yılında Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, 2005 yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (ücretli) sınavlarına girerek kabul edildi. 2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu ve aynı bu kurumda başladığı yüksek lisans çalışmalarını 2009 yılında tamamladı. Ayşegül Babahan Takmak halen U.Ü. Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı  (Kontrabas Sanat Dalı) öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

                

                                              Öğr.Gör. Ozan SARİ
                (Keman SD)

1989’da Bursa’da doğdu. 2000 yılında Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın açmış olduğu sınavı kazanarak keman çalışmalarına başladı. Konservatuvardaki eğitiminin ikinci yılında CAKA (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) eğitim projesine dahil olarak uzun yıllar Cihat Aşkın’la çalışma fırsatı buldu. 2010 yılında öğretim görevlisi Seda Gürtel’in sınıfından J. Brahms’ın Keman Konçertosunu çalarak “Birincilik” derecesiyle mezun oldu. Mezun olduktan sonra yurtiçinde ve yurtdışında başta Suna Kan, Cihat Aşkın, Hakan Şensoy, Şenol Aydın, Sholomo Mintz, Zakhar Bron, Dora Schwarzberg, Ani Schnarch ve Victor Danchenko gibi dünyaca ünlü solistlerin ustalık sınıflarına katıldı. 2012 yılında başladığı ulusal ve uluslararası konser kariyeri boyunca Türkiye’nin önde gelen sahnelerinin yanı sıra Bulgaristan, Avusturya, İsviçre, Hırvatistan, Bosna Hersek ve Tunus’ta solist olarak konserler verdi. Sari U.Ü. Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar ASD öğretim görevlisi olarak vermekte, aynı zamanda yüksek lisans çalışmalarına devam etmektedir.

                
         Araş.Gör. İdil ONARAN

              (Viyolonsel SD)

 

1988 yılında Bursa’da doğdu. 1998 yılında U. Ü. Devlet Konservatuvarı’nda Elif Esen ile viyolonsel eğitimine başladı. 2000 yılından sonra Öğr. Gör. Serhan Ünverdi ile 2002'de ise Öğr.Gör. Özgür Elgün ile viyolonsel eğitimini sürdüren Onaran, 2004’de liseyi sınıf atlayarak bitirdi. Aynı yıl Porec’de (Hırvatistan) düzenlenen (20 yaş altı) ”5th International Antonio Janigro Cello Competition” yarışmasında jüri özel onur ödülü aldı.
2005 yılında Paris'te yapılan "Young Concert Artists" yarışmasına katılmaya hak kazandı. 2006’da Akdeniz Gençlik Orkestrası sınavını kazandı, BBDSO, İstanbul DSO ve Eskişehir Büyükşehir BSO eşliğinde solist olarak konser verdi. 2006’da Melih Kara ile viyolonsel çalışan Onaran, 2007’de Erasmus programıyla gittiği Giuseppe Verdi Konservatuvarı'nda (Torino) Massimo Macri ile lisans eğitimini tamamladı.  Bu arada Torino Filarmoni Orkestrası, Rivoli Senfoni Orkestrası, Milano Pomeriggi Musicali Orkestrası üyesi olarak çeşitli konserlerde yer aldı.
2009 yılında BBDSO’nda sözleşmeli sanatçı olarak çalıştıı. U.Ü.Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı (Yaylı Çalgılar) yüksek lisans programını 2011’de bitirerek 2012’de Sanatta Yeterlik programına başladı. Onaran, viyolonsel çalışmalarını Doç.Dr.Ozan Tunca ile sürdürmekte ve halen U.Ü.Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar ASD Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

             

      Öğr.Gör. Elena N. ÜNALDI
                   (Viyola SD) 

1988 yılında Novokuznetsk'de (Rusya) doğdu. 1993 yılında Lyubov Vorobiova ile başladığı keman eğitimine 1998 yılında Margarita Sinyugina ile devam etti.  2000 yılında Novosbirsk Müzik Okulu'na girdi ve Aleksandır Ohotin ile dört yıl öğrenim gördükten sonra Moskova Özel Gnesin Müzik Lisesi'nde Elena Ozol'un sınıfına girdi. Buradaki eğitimi sırasında "Gnesin Virtiözleri Senfoni Orkestrası"nda yer aldı ve Almanya, İsviçre, Japonya, Hollanda gibi ülkelerde yurtdışı turnelere katıldı. 
2007 yılında Moskova-Çaykovski Devlet Konservatuvarı'na girmeye hak kazanarak Yuri Başmet'in asistanı Doç. Roman Balaşov'un öğrencisi oldu. E.N. Ünaldı bu kurumdaki eğitimi boyunca, konservatuvarın Bolşoy Salonu başta olmak üzere Moskova'nın çeşitli salonlarında solo, oda müziği, oda orkestraları ve senfoni orkestralarında konserler verdi, Rusya Devlet Sanatçısı kemancı Eduard Graç'ın kurduğu "Moskovia" Oda Orkestrası'nda üç yıl görev yaptı, Türkiye'de Kapadokya'da her yıl düzenlenen uluslararası nitelikteki "Klasik Keyifler" oda müziği konserlerinde yer aldı. Elena Ünaldı Moskova-Çaykovski Devlet Konservatuarı'ndaki lisans ve yüksek lisans eğitimini 2012 yılında tamamladı. Halen U.Ü.Devlet Konservauvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı (viyola) öğretim görevlisi olan Ünaldı, solist, oda müziği ve orkestra sanatçısı olarak konserler vermeye devam etmektedir.

 

YARI ZAMANLI OLARAK GÖREV YAPANLAR

         Prof.Dr. Cihat AŞKIN
                (Keman SD)

İstanbul Teknik Üniversitesi TM Devlet Konservatuvarı

           Prof. Ozan TUNCA
              (Viyolonsel SD)

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

              Gökçe ÖZLER
                (Keman SD)

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçısı

             İsmail BAŞARAN
                (Keman SD)